Ben Kimim

Serap ÖzçalıcıBen kimim?

İnsanın gerçek benliğini tanıma yolculuğunun, ancak, an ve sonsuz arasında, matematik derslerinde anlatılan o “limit” kavramı ile açıklanabileceğini düşünüyorum. “Kendini tanı, böylece evreni bileceksin.” demiş Sokrates. Bu da asıl benliği anlamanın nasıl bir yolculuk olduğunu çok iyi anlatıyor bana kalırsa.

Tabi, “sen kimsin?” diye sorulunca bu felsefi tanımlamayı bir kenara bırakır kendimizi çeşitli kimliklerimizle tanımlarız. Ben de biraz bunu yapmak istiyorum: İşletme yüksek lisanslı gıda mühendisi, yönetici, hümanist, idealist, kaliteci, çevreci, C sınıfı iş güvenlikçi, gıda konusunda bilirkişi, evli – çocuksuz bir insanım. Meraklı, çok yönlü olmayı seven, sürekli gelişim güdüsü duyan, farklı deneyimleri seven bir kişiyim. Doğada bulunmayı, onu incelemeyi, farklı ülkeler ve şehirler görmeyi, farklı kültürlerden insanlarla tanışmayı severim. Felsefe, mitoloji (özellikle Antik Mısır), kişisel gelişim konularıyla ilgilenirim.

Özgeçmişim

1979 Gaziantep doğumluyum. Beş yaşımdan beri İstanbul’da yaşıyorum. 1997 – 2001 yılları arasında Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun olduktan kısa bir sure sonra Sardunya Hazır Yemek şirketine Gıda Güvenliği Denetçisi olarak başladım ve Kalite Yönetim Müdürü olarak Uluslararası bir tesis yönetim firması olan ISS’in firmayı satın almasına kadar çalışmalarıma devam ettim. Bu arada Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme MBA programını onur ödülü ile tamamladım (2006-2008).

2008 yılında şirketin satın alınmasından sonra ISS Catering’de Hijyen ve Kalite Yönetim Direktörlüğü görevini üstlendim. 2011 yılında Hijyen, Kalite ve Eğitim Direktörü, sonra İnsan Kaynakları, Hijyen ve Kalite Direktörü, şu anda ise İnsan Kaynakları, Hijyen ve Kaliteden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevime devam ediyorum.

ISS’in uluslararası yetenek yönetimi programına katılma ve bu konuda düzenlenen uluslararası eğitim programını tamamlama gururunu yaşadım.

Hızlı büyüme ivmesi yakalamış bir Türk şirket kültürünün içerisinde rol aldıktan sonra, uluslararası, performansın iş sonuçlarının ölçümüne dayandığı, süreçlerin IT alt yapısı ile etkin ve verimli şekilde izlendiği bir kültüre geçiş deneyimini edindim. 

Hijyen ve kalite yönetim ekibim ile, projelerin yönetim sistemlerine uygun olarak denetimi, eğitimi, yönetim sistemlerinin geliştirilmesi, tedarikçilerin denetlenmesi ve onaylanması, müşteri memnuniyeti anket ve geri bildirim çalışmalarını yönetiyoruz.

İnsan kaynakları ekibim ile, işe alım ve oryantasyon, performans yönetimi, yetenek yönetimi, eğitim ve gelişim programları, motivasyon gibi tüm insan kaynakları süreçlerini yeniden düzenliyor ve yönetiyoruz.

Sırasıyla aşağıdaki sorumlulukları üstlendim:

 • 2003: ISO 9001 sisteminin süreç yönetimi mantığına göre revizyonu ve HACCP sistemi ile entegre belgelendirilmesi
 • 2006:  ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistem belgesinin Catering sektöründe ilk olarak belgelendirilmesi
 • 2006: OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği/ ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem belgelendirmesi
 • 2009: Catering sektöründe ilk mikrobiyoloji laboratuvarının kurulması ve işletilmesi
 • 2010: ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sisteminin Catering sektöründe ilk olarak belgelendirilmesi,
 • 2011: Video konferans alt yapısı ile elektronik eğitim sisteminin yönetici yetiştirme programları içerisine adaptasyonu ile kurulumu, şirket eğitim programlarının teknoloji alt yapısı ile güçlendirilmesi
 • 2012: ISS’in Global Yetenek Yönetimi Programının adaptasyonu ile şirkette uygulamalarına başlanması
 • 2012 ve hala devam ediyor: ISS Catering insan kaynakları uygulama ve süreçlerinin yeniden dizayn edilmesi

 

İnsan Kaynakları, Hijyen ve Kalite sorumluluklarım yanında aşağıdaki çalışmaları yürüttüm;

 • 2006 yılından beri şirketin faaliyetlerini aktardığımız 3 ayda bir yayınlanan bülteninin oluşturulması ve yönetimi,
 • 2009 yılında şirketin web sayfasının düzenlenmesi,
 • 2010 yılında şirketin branding çalışmalarının oluşturulması (müşteri ve tüketicilere yönelik kiosk ve pano içerik ve görsellerinin hazırlanması) sürecinin yönetimi,
 • 2010 yılından beri sebillerdeki sağlık risklerini fark ederek mevcut müşterilerimize sebil dezenfeksiyonu hizmetlerinin kurgulanarak ulaştırılması ve yönetimi,
 • Otel, restoran ve kafeteryalara yönelik gıda güvenliği denetimi ve danışmanlığı iş kolunun oluşturulması ve yönetimi.

 

Tezlerim

Yetenek Yönetimi

Boğaziçi Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlık Programı sırasında hazırladığım “Redesign of ISS Global Talent Management Program For Regional & Country Applications” konulu tezin özetine ulaşabilirsiniz.

Tez Detaylarını Görüntüle

Performans Yönetimi

Yeditepe Üniversitesi İşletme Yüksel Lisans (MBA) Programında 2009 yılında yazdığım “Performance Management Systems” konulu tezin özetine ulaşabilirsiniz.

Tez Detaylarını Görüntüle