Our Blog

Son dönemlerde iş güvenliğinin önemi çok acı bir şekilde bir kez daha gündemimize geldi. Ancak kazalarda yaşanan bu farkındalık durumunu iş güvenliği eğitimlerinde bir grafikle anlatırız, farkındalık kazadan sonra bir anda artıyor, sonra maalesef hızla azalıyor.

Son dönemde bu konuda çok şey yazıldı ve anlatıldı. Birçok yaklaşımdan sonra ben de biraz daha uzun vadede gelişen, ancak kalıcı etkileri olan “güvenlik kültürü”nden bahsetmek istiyorum. Bu kültürün gelişiminin güvenli ortamlara olumlu katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Güvenlik Kültürü Nedir / Amacı Nedir?

Pozitif Güvenlik Kültürü kazaları önlemede kritik bir kavram.1

Güvenlik kültürü yüksek ortamlarda insanlar, risklerin daha net farkında olur, sürekli olarak bu tehlikelere karşı dikkatli olmaya gayret eder ve güvenli olmayan davranışlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışır.  Riskler daha net görüldüğünden yaşamadan önleme yaklaşımı öne çıkar. Yerleşmesi uzun vadede olsa da, bu sayede kısa süreli değil, daha kalıcı farkındalık yaratılmış olur.2

Güvenlik kültürünün sürekliliği nasıl sağlanır? Bana göre bunu yapmak için öncelikle güvenlik bilincinin yaşamımızın her anına sirayet etmesini sağlamalıyız. Güvenlik kültürünü yaygınlaştırmalı çevremizdeki herkesin sağlık ve güvenliği talep etmesini sağlamalıyız.

Hayatın Her Anında Güvenlik

Önce herkes kendinden başlamalı. Örneğin hala emniyet kemeri takmayıp çeşitli zihni sinir projelerle kemer takılmadığında otomatik çalan uyarıya çözüm yolları aramayı bırakıp, emniyet kemerinin takılması sağlanmalı.

Sonra yaşadığımız yere bakmalıyız. Apartmanımızda gerekli önlemler alınıyor mu? İlk apartman toplantısında önlemleri talep etmeliyiz. İş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesinin apartmanlar için de yapılması gerekli… Apartman yöneticilerinden bunu talep etmeliyiz.

Evimizde basit bir risk değerlendirmeyi kendimiz de yapabiliriz. Bunun için evde yaşadığımız kazalara veya kazaya ramak kala (örneğin ayağımız takıldı, ama düşmedik gibi olaylar) durumlarına bakabiliriz, gözümüze çarpan noktalara önlem oluşturabiliriz. Çevrenizde iş güvenliği uzmanı tanıdığınız varsa daha teknik bir destek olur. Evinize de yangın tüpü almanızı öneririm. Deprem çantası ve deprem için gerekli dolap sabitlemelerini yapmak gerekli.

Tatile gittiğimizde ise otellerin çıkış yönlerine dikkat etmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.

Tabi en önemlisi iş ortamımızın tam güvenli hale getirilmesi… Bu konuda tüm çalışanların en doğal hakkı güvenli ortamı talep etmek, bunu unutmayın. İşyerinde gördüğünüz tehlikelerin ortadan kaldırılması için yöneticinize veya iş güvenliği kuruluna bunları ısrarla bildirin. Bu konudaki eğitimlere mutlaka katılım sağlayın.

Peki sizin “Güvenlik Kültürünüz” Ne Kadar Gelişmiş?

Aşağıda bunun için kendinizle ilgili fikir edinebilmeniz için basit bir soru listesi hazırladım:

 1. Güvenli olmadığını bildiğiniz halde kendinize güvendiğiniz için kendinizi riske atar mısınız? E-0 / H-1
 2. Evinizde yangın tüpü var mı? E -1 / H – 0
 3. Yangın anında neler yapılacağını biliyor musunuz? E-1 / H-0
 4. Yangın türlerini ve hangi yangına nasıl müdahale edileceğini biliyor musunuz? E-1 / H-0
 5. Araçta ön koltukta oturduğunuzda emniyet kemerinizi takar mısınız? E-1 / H-0
 6. Trafik kurallarına uyar mısınız? E-1 / H-0
 7. Evinizde deprem için güvenli alanları belirlediniz mi? E-1 / H-0
 8. Deprem çantanız hazır mı? E-1 / H-0
 9. İlkyardımı biliyor musunuz? E-1 / H-0
 10. İşyerinizde yapılan risk değerlendirmesini incelediniz mi? E-1 / H-0

Yukarıdaki listeye göre kendinizi değerlendirdiğinizde düşük puan alıyorsanız bu konularda çalışmaya başlamanızı öneririm.

Güvenlik kültürü bireylerle gelişir, bu kültür geliştikçe, olaylar yaşanmadan önlem alınabilecektir. Bunun yaşamımızın her anında ve çevremizdeki tüm bireylerde yayılarak gelişmesini sağlamalıyız.

“Kaza ve kader, talih ve tesadüf tabirleri Arapça’dır, Türkleri alakadar etmez.” M. Kemal Atatürk

 

KAYNAKLAR

 1. İş Kazalarını Önlemede Güvenlik Kültürünün Önemi,  Prof. Dr. Serpil Aytaç
 2. http://www.cultureofsafety.com/safety-tips/#youth
 3. http://www.hse.gov.uk/getting-started/index.htm

 

 

 

Comments ( 0 )

  Leave A Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *