Our Blog

0

 

duolingo

www.duolingo.com

Duolingo, bir eğitmenimizin önerisi ile henüz keşfettiğim ve hemen kullanmaya başladığım harika bir yabancı dil öğrenme sitesi.  Ücretsiz olarak, hangi seviyede olursanız olun, o seviyeden başlayabileceğiniz ve egzersizler ile kendi kendinize dil öğrenebileceğiniz bir site.

Kullanılan yöntemler çok eğlenceli ve akılda kalıcı. Egzersizler, sürekli pekiştirmenizi sağlayan oyunlar kullanılıyor. Öğrendiklerinizin hem yazılışını hem de okunuşunu defalarca tekrar edebiliyorsunuz. Sınavlarla sonuçlarınızı takip edebiliyor, tekrar etmeniz gereken konuları bulabiliyorsunuz. Egzersizlerin altında verilen ipuçları ile çok hızlı şekilde dil öğrenmenize yardımcı olunuyor.

Egzersizleri doğru bilerek ilerledikçe can kazanıyorsunuz, böylece derslerini canlı tutabiliyorsunuz ve öğrenme bir oyun haline geliyor. Facebook’tan arkadaşlarınızla yarışabiliyorsunuz ve sosyal öğrenme yoluyla pekiştirebiliyorsunuz öğrendiklerinizi.

Sitenin bir de mobil uygulaması var. Böylece bilgisayarınız yanınızda değilken, mobil cihazlarınızla da öğrenmeye devam edebiliyorsunuz.

Duolingo ile İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce gibi birçok dil öğrenebiliyorsunuz ve içeriklerin yaratıcılarını da görebiliyorsunuz. Şu anda site Türkçe olarak da ulaşılabilir durumda. Ancak bazı dilleri İngilizce biliyorsanız öğrenebiliyorsunuz. Türkçe bilerek öğrenebileceğiniz diller ile ilgili alt yapı da geliştirme aşamasında.

Apple tarafından yılın en iyi uygulaması ve Google tarafından 2013’de yılın en iyilerin en iyileri arasında (best app for enhanging the everyday) seçilmiş. Ayrıca TechCrunch tarafından en iyi öğrenim başlangıcı onurunu almış.

Burada dil öğrenmekle birlikte üretilen tercümeler, internet ortamındaki içeriklerin çevirisinde kullanılabiliyor ve bunun detaylarını da site içerisinde açıklamışlar.

“Kendini Geliştir” adlı makalelerimde dil öğrenmenin öneminden bahsetmiştim. Ayrıca BBC’nin “Beyin” belgesellerinde, yeni bir şeyler öğrendikçe beynimizde daha önce kullanılmamış olan nöronların aralarında iletişim ağı kurulduğundan ve öğrenme ile beynimizin kullanımını geliştirebileceğimizden bahsediliyor. Yine BBC’de izlediğim bir belgeselde 70 yaşında Çince öğrenmeye başlayan bir Japon’un beyni incelendiğinde, beyin fonksiyonlarının 45 yaşındaki insanlara eşdeğer olduğu görülmüş. Dil öğrenme, tamamen yabancı olduğumuz bir alanda beyin jimnastiği yapmamıza imkân tanıyarak, beynin gelişiminde fayda sağlıyor. Bu harika site vasıtasıyla ücretsiz dil öğrenme imkânını sizlerle de paylaşmak istedim, değerlendirmeniz dileği ile.

Not: Baraka Danışmanlık’tan Sn. Reha Abi’ye bu siteyi bizlerle paylaştığı için teşekkür ederim.

DETAYLAR İÇİN:

https://www.duolingo.com/info

http://www.usatoday.com/story/tech/columnist/talkingtech/2013/12/17/duolingo-apples-iphone-app-of-the-year/4042469/

https://play.google.com/store/apps/collection/promotion_300055d_players_choice_ctp?hl=en

http://techcrunch.com/2014/02/11/fast-growing-duolingo-caps-off-a-big-year-with-the-crunchie-for-best-education-startup/

 

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *