Our Blog

0

Yazımın Birinci ve İkinci Bölümlerinde, önce “kendini tanıma” üzerinde durmuştum. Sonra, SWOT analizi ve TOWS matrisi gibi yöntemler kullanarak, “kendini geliştirme” yolunda nasıl bir aksiyon planı hazırlanabileceğini anlatmıştım. Şimdi, kendimizi nasıl geliştirebileceğimize ilişkin bazı öneriler paylaşmak istiyorum.

Beynini Geliştir ve Çok Yönlü Ol:

Bir önceki yazımda zekâ ve öğrenme türlerinden bahsetmiştim. Zekâ türlerinden hepimizde öne çıkanlar farklı farklı olabilir. Ancak her birisi de geliştirilebilir.

BBC’nin beyin ile ilgili belgesel dizisini tavsiye ederim1. Bu dizide beynin çalışma prensibini yaşamdan örneklerle anlatıyor. Beynin nöron denilen sinir hücrelerinden oluştuğu belirtiliyor. Yaşamımızın ilk anlarından başlayarak, bu sinir hücreleri, birbiri ile sinaps denilen uzantılarla ilişkiler kuruyor. Bu ilişki kurulana kadar geçen öğrenme zamanı henüz ağ yeni kurulduğu için daha zor oluyor. Her yeni öğrendiğimiz bilgi, nöronlar arasında yeni bir sinaps için yol oluşturuyor ve beynimiz olaylar arasında daha fazla ilişki kurabiliyor. Az kullanılan bilgilerin ilişki ağları zamanla azalıyor, daha çok kullanılan bilgilerinki ise güçleniyor. Yani her yeni öğrendiğimiz bilgi sayesinde beynimizdeki ilişki ağları güçleniyor. Yeni şeyler öğrenmek bu nedenle çok önemli 1.

“Yaşamında ne yaparsan yap, yaratıcı ve zeki olmak istiyorsan beynini geliştirmelisin. Her şeyi şu farkındalık ile yapmalısın: Her şey bir şekilde birbiri ile ilişkilidir.”2

Leonarda Da Vinci

Zihin haritalarının yaratıcısı Tony Buzan, bir konuşmasında3 beynimizi zamanla geliştirebileceğimizi söylemişti. Bir kitabında ise Leonardo Da Vinci’nin çok yönlülüğünden bahsetmişti 2. Bildiğiniz gibi Da Vinci güneş sisteminden, insan bedenine, doğaya, fiziğe ve matematiğe katkıları ile bilinen, çantadan savaş silahlarına tasarımlar yapmış bir insandı. Tarihte birçok önemli kişiliğe baktığımızda onların da çok yönlü olduklarını görebiliyoruz. Buna örnek olarak, Aristoteles, Newton, Pisagor, Benjamin Franklin, Ömer Hayyam, İbni Sina ve Konfüçyüs’ü verebiliriz.

Platon, Devlet kitabında ideal eğitimden bahsederken, çocuklukta ana karnında masallarla başlayan eğitim sistemine, öncelikle müzik ve beden eğitimini ekliyor. İkinci aşamada ise bilim öğrenimini (aritmetik, geometri, astronomi ve akustik) öneriyor. Sonra da devam eden karmaşık eğitim sisteminin temelinde müzik, beden ve bilimlerin hepsi bir arada bulunuyor. Böylece insan çok yönlü bir şekilde eğitilmiş oluyor 4.

“Ortalama bir insan görmeden bakar, dinlemeden duyar, hissetmeden dokunur, tadını almadan yer, fiziksel farkındalığı olmadan hareket eder, koklamadan nefes alır, düşünmeden konuşur. 3

Leonardo Da Vinci

 

Ortalama bir insan olmak istemiyorsak potansiyelimizi daha iyi şekilde ortaya çıkarabilmek için, yaşama bir bebeğin meraklı gözleri ile bakmalıyız. Gelişimimiz için, tüm duyularımızı harekete geçiren aktiviteler yapmalıyız. Her şeye karşı bir merak geliştirmek, daha çok okumak, gezmek, sergilere gitmek, sanatla ilgilenmek, yeni şeyler öğrenmek genel kültürümüzü ve dolayısıyla da beynimizi güçlendirir.

Zekâ Oyunları Oyna:

Farklı zekâ türlerimizi geliştirmek için zekâ oyunları oynamak hem zevkli hem de etkili bir yöntemdir. İnternet üzerinden kolaylıkla edinebileceğimiz veya oynayabileceğimiz bu zekâ oyunları, beynimizin performansını her gün biraz daha arttırır. Bazı sitelerde her gün belli oyunlar oynayarak belli konularda kendinizi geliştirebiliyor, ilerlemenizi de grafikler halinde takip edebiliyorsunuz5. Bu oyunları günlük aktiviteleriniz arasına ekleyerek, hafıza, esnek düşünebilme, problem çözme,  dikkat, hızlı düşünme gibi konularda sistematik olarak gelişim imkânı yaratabilirsiniz.

Sosyal Öğren / Başkalarından Öğren:

Araştırmalar, sosyal öğrenmenin öğrenme yöntemleri arasında en önemli yeri tuttuğunu gösteriyor. Etrafımızdaki insanlardan duyarak, başkalarının davranışlarından örnek alarak, sosyal platformlardan görerek sürekli öğreniyoruz. Bulunduğumuz sosyal ortamlarda yeni şeyler öğrenme bilincimizi açık tutmalı, ayağımıza kadar gelen bu fırsatları kaçırmamalıyız.

Her insanın güçlü olduğu başka bir alan var ve bunu gözlemleyerek öğrenebiliriz. Bunu yaparken “mükemmel rol modeli” aramak zorunda değiliz, karşımızdaki kişinin her alanda çok iyi olmasını beklememize gerek yok.  Bizim ihtiyacımız olan alanda güçlü olan kişiler de bize yol gösterebilir. Örneğin sosyal bağlar kurma ve bunları idare etme (Networking) alanında çok iyi olduğunu gördüğümüz bir kişinin bu konudaki yetkinliklerini nasıl kullandığını gözlemleyerek çok şey öğrenebiliriz. Bu insanları örnek alarak veya onları ilham kaynağı görerek kendimize katkıda bulunabiliriz. Ayrıca belirlediğimiz konularda bizden daha güçlü olduğunu düşündüğümüz kişilere, o yetkinliği nasıl geliştirdiklerini sorarak öğrenebiliriz 7.

Biyografi ve Otobiyografiler:

Büyük liderlerin, başarılı insanların biyografi ve otobiyografilerini okumak veya izlemek çok yararlı oluyor. Bazı kişilik envanterlerinde bizim kişilik özelliklerimize benzer önemli insanların isimleri de veriliyor. Özellikle bu kişilerin biyografilerini okumanızı mutlaka öneririm. Size benzeyen kişilik özelliklerine sahip bir insanın yaşamını okurken, hem benzerlikleri görmek hem de bunlarla neler başarabildiklerini fark etmek, çok zevkli ve ilham verici oluyor.

Gelişmesi Gereken Yönlerinle İlgili Kitap ve Makaleleri İncele:

Kitapçılardaki kişisel gelişim bölümlerinde, mutlaka bizim konumuz ile alakalı yazılmış eserler bulabiliriz. Google’lamak da bir yöntem.  Geliştirmeniz gereken her bir yönünüzle ilgili en az iki kitap veya makale incelemek, size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. İnanın bizim gibi birçok insan da benzer zorlukları yaşıyor ve üzerinde düşünerek bazı çözümler üretmiş. En baştan başlamaya ve zaten bilinenleri keşfetmeye çalışmaya çok da gerek yok. Bu konuda yazılmış eserler hayatınızı çok kolaylaştırabileceği gibi, uzun vadede yaşam kalitenizi yükseltmenize de yardımcı olacaktır.

Kurs ve Eğitimlere Katıl, Bunları Talep Et:

İnsan Kaynakları departmanı veya yöneticinizle görüşerek, hedeflediğiniz yetkinliklerinizi geliştirebilecek eğitimleri talep edebilirsiniz. Genel katılıma açık kurslar da fayda sağlayabilir. Yabancı dil veya eğitim anlamında kendinizi eksik hissettiğiniz alanlarda en iyi seçeneklerden biri de kurs almaktır.

Kendine bir Gelişim Ortağı Bul:

Benzer konuda eksiklik yaşayan bir kişi ile birlikte bu aksiyonları belirlemek ve birlikte harekete geçmek, sinerjik bir etki ile daha hızlı ilerlemenizi sağlar. Öğrendiklerimizi, deneyimlerimizi birbirimizle paylaşmanın bile bize çok yardımı olur 6.

Gelişimini Takip Et:

Aksiyon planımız hep gözümüzün önünde olmalı. Görebileceğimiz bir panoya asabilir, periyodik olarak takip edebiliriz. Rastgele konularda okumak, kişisel gelişim ile ilgili her hangi bir alanda çalışma yapmak yerine, daha önceki iki yazımda bahsettiğim gibi; ilk olarak kendimizi tanımakla başlayarak bir aksiyon oluşturmak sonra da bunun takibini yapmak, bizi, kendimizi geliştirme konusunda hedefimize daha hızlı ulaştırır.

Elbette kendinizi geliştirme yolunda ilerlerken, burada belirttiklerim dışında da kullanılabilecek yöntemler, yapılabilecek farklı etkinlikler de vardır. Hepimizin yararlanabilmesi için bu konudaki önerilerinizi paylaşmanızı heyecanla bekliyorum.

 

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. BBC Belgesel Dizisi, “Beyin” 1, 2 ve 3. bölümler
 2. “MCT İnsan Kaynakları Kongresi”, Tony Buzan, 2013
 3. “Quick Steps To a Better Memory”, Tony Buzan, 2012
 4. “Devlet”, Platon, İş Bankası Yayınları
 5. Limosity Games, www.lumosity.com
 6. “For Your Improvement”, Michael M. Lombardo, Robert W. Eichinger, 1996
 7. “FYI For Talent Management”, Michael M. Lombardo, Robert W. Eichinger, Cara Capretta Raymont, 2004

 

Comments ( 0 )

  Leave A Comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *